piątek, 25 listopada 2011

Działania proekologiczne

Na podstawie czasopisma „AURA Ochrona Środowiska” nr. 3/2009 (aut. artyk. Kinga Barenberg) chciałbym wam przybliżyć działania proekologiczne, które mają gigantyczny wpływ na nasze wspólne środowisko, ale również na nasze wydatki związane z np. zużyciem energii.

Czy wiesz, że:

  •         Jedna energooszczędna żarówka zmniejsza koszt oświetlenia nawet do 240 zł, a emisję CO2 o 400 kg przez cały swój okres użytkowania? Żarówka energooszczędna może być użytkowana nawet o 10 razy dłużej niż zwykła.

 
  •          Ładowarka podłączona do prądu nawet, kiedy nie jest połączona z telefonem zużywa 95% swojej pobieranej energii?



  • Przeciętny klimatyzator (1000 W) emituje 650 g CO2, a koszt jego użycia to 0,40 zł za godzinę pracy? Najlepszym i zdecydowanie tańszym rozwiązaniem w upalne dni jest używanie zwykłego wentylatora (wiatraka).
  •          Jeżeli wszyscy ludzie mieszkający w Europie gotowaliby, tylko tyle wody ile potrzebują, każdy uniknąłby gotowania  1 litra wody dziennie, a zaoszczędzona w ten sposób energia wystarczyłaby do oświetlenia  1/3 lamp w całej Europie?


·         
  •  Jeżeli zakręcisz kran podczas mycia zębów zaoszczędzisz kilka litrów wody?
Cieknący kran przez miesiąc może wypełnić całą wannę wodą.



Odkręcony kran podczas mycia zębów wcale nie sprawia, że nasze codzienne mycie zębów staje się ciekawsze, a zapalone światło w pokoju w którym nikt nie przebywa nie sprawia, że czujemy się bezpieczni!
Zastanówmy się czy za takie bezsensowne marnowanie energii i wody warto płacić..



Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBar%C3%B3wka

http://www.ireneuszpolec.net/?attachment_id=899

http://www.konkret2.com/index.php?action=katalog&d=1&k=1&pk=0&prod=all&sort=cena

http://www.hydropure.com.pl/dlaczego_osmoza.php?site=osmoza_r5

http://www.fakt.pl/zrodlana-woda-z-kranu-,artykuly,82654,1.html



 
 

4 komentarze:

  1. Niestety energia elektryczna nie może być magaznowana , również nie możemy zbierac wody podczas kiedy "myjemy zęby". Wszystko gdzieś trafia i zostaje zużyte, badz zmarnowane bo nie da się tego "czegos" użyć w inny sposób.

    OdpowiedzUsuń
  2. Robert Pietrzak25 lutego 2012 18:05

    Co do żarówek energooszczędnych, musimy również pamiętać o negatywnych stronach tego produktu. Zawierają rtęć co czyni je potencjalnie groźnymi(i zakazuje ich wyrzucania do odpadów komunalnych), emitują światło ultrafioletowe co niezbyt dobrze wpływa na ludzki wzrok, nie powinny być używane w pomieszczeniach gdzie światło jest często zapalane i gaszone w krótkich odstępach czasowych gdyż wtedy zużywają więcej energii niż tradycyjne żarówki. Co do ich energooszczędności można by długo dyskutować np. z racji tego że wyprodukowanie jednej "energooszczędnej" zużywa 10 razy więcej energii niż klasycznej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kuba Płonowski25 lutego 2012 22:07

    Włoskie gminy i mniejsze miasta dokonały obliczeń w 2010 roku, na podstawie których ustalono, że oszczędzanie wody w gospodarstwach domowych nie ma gospodarczej racji bytu. Na poparcie tej tezy przedstawiono koszta utrzymania wodociągów, które pokazały, że obniżenie zużycia wody przez mieszkańców nie obniży kosztów utrzymania tych wodociągów, co przekłada się na podwyżki cen i mimowolne oszczędzanie, czyli tzw. błędne koło. Podkreślając jednocześnie problem kurczenia się zasobów wody słodkiej na naszej planecie zaczęto inwestować w ekologiczne oczyszczalnie wody. Koszta oczyszczania "marnotrawionej" wody (kanalizacja) są o 30% niższe niż koszta uzyskiwania wody świeżej(uzdatnianie wody z rzek,jezior etc).

    OdpowiedzUsuń
  4. Patryk Włodarski 2tb26 lutego 2012 14:24

    Chyba czas nauczyć się odłączać ładowarkę z gniazdka :D

    OdpowiedzUsuń