piątek, 16 marca 2012

Dziwactwa roślinności


Na świecie istnieje mnóstwo gatunków roślin, od tych jadalnych az do ozdobnych ale czy wiedzieliście o istnieniu tych ciekawych a zarazem dziwnych rodzai?
 
STEWIA-  jej kwiat jest 250 razy słodszy od cukru i świetnie go zastępuje.
SOLANUM MELONGENA - kwiat, którego owoce przypominają  jajka.



RAFLEZJA ARNOLDA- posiada największy kwiat w świecie roślin, którego rozmiary wynoszą 80-100 cm średnicy i ok. 10 kg wagi. Wydziela zapach gnijącej padliny, który wabi zapylające go muchówki. Z tego powodu  nazywany jest też “trupim kwiatem”.



WIELKOMORSZCZ GRUSZKONOŚNY-   połowa rośliny wznosi się jak kolumna nawet na 60m, reszta pływa na powierzchni oceanu. Glon jest wykorzystywany na skale przemysłowa. Otrzymywana z niego substancja, tzw. algina, służy do produkcji lodów, sosów, farb oraz pasty do zębów.




WOLFFIA ANGUSTA-  najmniejsza roślina kwiatowa na Ziemi ( osiąga tylko 0,6 mm długości i 0,33 mm szerokości). Jej mała kolonia zmieści się na łepku od szpilki.



 HYDNORA AFRICANA-  roślina pasożytuje na korzeniach krzewów, rośnie pod ziemią, za wyjątkiem cielistego kwiatu wydzielającego odór zgnilizny. Zapach ten wabi całe stada skarabeuszy. Gdy żuk dostanie się do kwiatu, jest więziony żeby mógł spokojnie zapylić roślinę, po czym kwiat się otwiera i go wypuszcza.


 
TETRAMELES NUDIFLORA- niszczycielskie drzewa, które swoimi korzeniami rozsądzają mury i dachy zabytkowych budowli.




 
SELENICEREUS WIELOKWIATOWY-  kaktus o cienkich łodygach wspinający się po podporach dzięki czepnym korzeniom. Jego żółto-białe pąki kwiatowe rozchylają się tylko w nocy dając wrażenie pachnących wanilią gwiazd na niebie. Na wyspach Morza Karaibskiego, zapylają je motyle nocne.




DIABELSKI SZPON- ma działanie wspomagające leczenie chorób wieku starczego (np. reumatyzm, zwyrodnienia stawów)


 Bibliografia:




1 komentarz:

  1. Świat skrywa wiele tajemnic, a widać że rośliny również. Niektóre wyglądają pięknie i okazale drugie są wręcz przeciwnie, nieprzyjemne. Jestem pewien że każdego ten materiał zaciekawił, gdyż takie rzeczy nie widzi się na co dzień.

    Pozdrawiam Artur G. kl.2TB

    OdpowiedzUsuń