środa, 7 marca 2012

Budownictwo energooszczędne

Dom to jedna z naszych największych życiowych inwestycji. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do szerokiej gamy gotowych  już projektów domów w różnych stylach począwszy od małych (parterowych), a skończywszy na dużych (piętrowych). Dla bardziej wymagających, którzy chcą się w jakiś sposób wyróżniać, istnieje możliwość dostosowania projektu do ich własnych potrzeb tak, aby ich dom był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Owszem wygląd jest ważny, ale czy przy budowaniu naszego rodzinnego gniazdka powinniśmy skupiać się tylko na tym?


 
Biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny energii utrzymanie domu dla przeciętnego człowieka staje się nie lada wyczynem, dlatego ludzie, w celu zmniejszenia kosztów utrzymania domu zaczęli interesować się nowoczesnymi rozwiązaniami w technologii budowniczej pozwalającymi wykorzystywać odnawialne źródła energii.
Obecnie w naszym kraju możemy korzystać z odnawialnych źródeł energii wykorzystujących: 
  • energię promieniowania słonecznego (solary):
-                w pasywnych systemach grzewczych,
-                w aktywnych systemach grzewczych,
-                w rozwiązaniach związanych z oświetleniem światłem dziennym oraz
-                w instalacjach elektrycznych z ogniwami fotowoltaicznymi (PV);

  • energię odpadową poprzez rekuperację czyli odzysk ciepła z układów wentylacyjnych,   ścieków i innych;
  • energię otoczenia budynku, zawartą w jego naturalnym środowisku (np. wody gruntowe lub  powierzchniowe, grunt, powietrze) poprzez zastosowanie pomp ciepła;
  • energię biomasy: w instalacjach z nowoczesnymi kotłami spalającymi zrębki drewniane lub pelety (tzw. granulat)                
  • energię wiatru: za pomocą turbin wiatrowych.


 
Najczęściej stosowane w zabudowach jednorodzinnych systemy wykorzystywania energii odnawialnej


 
Wykorzystanie energii promieniowania słonecznego


 
W obecnej chwili najbardziej znanymi są urządzenia do konwersji (przekształcania) cieplnej (fototermicznej) energii promieniowania słonecznego. Urządzenia te znajdują zastosowanie w tzw. aktywnych słonecznych systemach grzewczych. Zespoły lub pojedyncze moduły płaskich kolektorów słonecznych są z reguły wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej. To rozwiązanie obniża koszty i jest bardziej estetyczne pod względem architektonicznym. Coraz powszechniejsze są systemy słoneczne realizujące równocześnie funkcje przygotowania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania pomieszczeń.

Z kolei wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą ogniw fotowoltaicznych jest postrzegane jako bardzo perspektywiczna możliwość wykorzystania energii promieniowania słonecznego. Ogniwa fotowoltaiczne zasilają energią elektryczną systemy oświetleniowe, odbiorniki telewizyjne i inne domowe urządzenia elektryczne. Ogniwa fotowoltaiczne stanowią również elementy budowlane i mogą tworzyć zintegrowane systemy dachowe lub ścienne. W nowoczesnych rozwiązaniach fotowoltaicznych okładzin ściennych stosuje się chłodzenie wewnętrznej powierzchni modułów ogniw, a pozyskana energia cieplna jest wykorzystywana do celów ogrzewczych.


 
Wykorzystanie pomp ciepła w budownictwie


 
Ogrzewanie naszego domu może być także realizowane z wykorzystaniem pomp ciepła transportujących ciepło z różnych źródeł w otoczeniu budynku do jego wnętrza.



 
Odpowiednia izolacja

Kolejnym krokiem w budowie ekologicznego domu jest zapewnienie odpowiedniej izolacji w poszczególnych elementach domu, której zadaniem jest zapewnienie jak najmniejszej wymiany ciepła z otoczeniem, w celu jak najmniejszych strat ciepła.




Nowoczesne okna

Okna to jedne z najbardziej istotnych elementów naszego domu. Ważne jest aby były jak najbardziej szczelne. Na rynku pojawia się coraz więcej propozycji okien, których współczynnik przenikalności jest naprawdę niski. W obecnej chwili absolutnym liderem są okna o najniższym na rynku współczynniku przenikalności cieplnej wynoszącego Uw=0,6 W/m2K.



Podsumowanie

Zastosowanie w naszym domu systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii to pierwsza droga do obniżenia naszych rachunków, a także sprawienia, że nasz dom będzie w 100% przyjazny dla środowiska. Stosujmy tylko sprawdzone materiały, nie kuśmy się na okazje, które w przyszłości mogą przysporzyć nam wielu problemów. Nie zapominajmy o odpowiednim ociepleniu naszego mieszkania, a także zastosowaniu szczelnych okien.



Bibliografia:

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy artykuł, szczególnie dla osób planujących rozpoczęcie budowy własnego gniazdka. Wszystko ma swoje plusy, lecz te rozwiązania mają jeden lecz istotny minus. Na takie rozwiązania mogą sobie pozwolić, które mogą zainwestować więcej niż przeciętny człowiek w swój dom. Jest to jeden aczkolwiek duży minus, a same wskazówki jak najbardziej przydatne.

    Pozdrawiam Artur G. kl, 2TB

    OdpowiedzUsuń