Palenie niszczy mózg, szczególnie u mężczyzn :
Dużo osób uważa, że papierosy są szkodliwe, czego dowodzą po raz kolejny naukowcy. Według brytyjskiego neurologa dr Marca Gordona tytoń szkodzi również mózgowi. Demencja pojawia się już w wieku średnim, koło 45 roku !!!
Wykazali to naukowcy z University College London, którzy od 25 lat obserwują 5 tys mężczyzn i 2,1 tys kobiet. Testy dotyczyły strefy umysłowej.
„Palący papierosy pięćdziesięciolatkowie wykazują podobną sprawność intelektualną jak sześćdziesięciolatkowie, którzy nie są uzależnieni od tytoniu” – twierdzi dr Severine Sabia, główna autorka badań.
Strumień elektronów oczyści sałatę :
Wynaleziono nowy sposób na oczyszczanie jedzenia. Mianowicie sałatę czy szpinak można napromieniować wiązką elektronów, która "pozbędzie" się większości wirusów !!
Niemy krzyk drapieżnego wyraka:
(Tarsius syrichta) – nazwa gatunkowa wyraka
Głos wyraka może sięgać w wniebogłosy, a my i tak go nie usłyszymy, ten zwierzam "mówi" ultradźwiękami które są ponad naszą skalą słyszalności.
Krzyczy w częstotliwości od 70 kHz do aż 91 kHz, co same w sobie jest niewiarygodne !!! Przypominam, że skala słyszalności człowieka sięga zaledwie 20kHz.
Można śmiało powiedzieć, że wyrak ma najwyższy głos ze wszystkich znanych nam zwierząt lądowych. Nikt nie jest w stanie go podsłuchać ponieważ prawie żadne inne zwierzę lądowe nie jest w stanie "rozmawiać" na tej częstotliwości.
Zebra ma paski, żeby jej nie gryzły muchy:
Zebra rodzi się czarna, później w wyniku braku dostaw czarnego pigmentu tworzą się białe paski. Tworząc niesamowity i unikatowy układ pasków,
które jak naukowcy uważają, mają funkcje odstraszacza na muchy.
Śmieci:
W Polsce poziom selektywnego odzyskiwania odpadów wynosi jedynie
4 kg/ mieszkańca, podczas gdy w Czechach jest to 19 kg, natomiast
w Niemczech 76 kg/ mieszkańca!
Na polskich składowiskach znajdują się 2 miliardy ton odpadów przemysłowych i 4 miliony ton odpadów komunalnych.
Obecnie w Polsce wytwarzamy ok. 13.5 mln ton odpadów komunalnych rocznie, co daje średnio daje 350kg na mieszkańca rocznie.
Produkty ze szkła w 100% nadają się do ponownego przerobu (recyklingu).
Ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125 cm pozwala na uratowanie sześciometrowej sosny. Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.
Każda tona odzyskanej makulatury pozwoli zaoszczędzić 1200 litrów wody
w papierni oraz 2,5 m3 przestrzeni środowiska.
Około 2 miliony ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów.
Ilość nagromadzonych odpadów zwiększyła się trzykrotnie przez ostatnie
20 lat Zajmowana przez te odpady powierzchnia zwiększyła się dwukrotnie.
1 LITR ZUŻYTEGO OLEJU SILNIKOWEGO WYLANY DO RZEKI LUB KANALIZACJI JEST W STANIE ZANIECZYŚCIĆ 1 MILION LITRÓW WODY!!!
Anglicy wyliczyli, że wyrzucane w ciągu roku butelki plastikowe (PET), ustawione jedna na drugiej utworzyłyby wieżę o wysokości 28 mln km,
co stanowi 73-krotną odległość Ziemi od Księżyca.
Ocieplenie klimatu może spowodować, że w 2050 r. tereny wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii znajdą się pod wodą.
Jeden nieszczelny, lekko kapiący kran powoduje, że w ciągu doby wycieka około 36 litrów wody. Nieszczelna spłuczka w WC powoduje wyciek w ciągu dnia około 720 litrów wody, a rocznie - 260 m sześciennych wody.
Według danych ONZ z 1988 r. aż 2/3 mieszkańców miast na świecie oddycha powietrzem zawierającym smog.
Źródła:
Brawo dla autora! Artykuł krótki, ciekawy oraz dobrze napisany. No i w końcu dowiedziałem się że zebry jednak są czarne w białe paski :)Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujące ciekawostki, najbardziej zaintrygowała mnie ta ze śmieci, o wyrzucanych butelkach. Coca Cola między innymi zaplanowała, że w w przeciągu najbliższych lat zacznie produkować butelki z roślin, ich szczątków organicznych oraz recyklingowanych odpadów, zamiast robić je z plastiku. W związku z tym firma przyczyni się do ochrony środowiska, a butelki nie zmienią swojej postaci, będą nie do odróżnienia.
OdpowiedzUsuńMarcin Nasiłowski
Dużo ciekawych ciekawostek. Dzięki tym informacjom wiem więcej na temat różnych rzeczy związanych z ekologią ...
OdpowiedzUsuńBardzo dobry wpis, można dowiedzieć się dużo ciekawych, dotąd nieznanych rzeczy. Niektóre bardziej dają do myślenia, inne mniej. Kuleje jedynie składnia zdania, która nie poraża przez co wpis czyta się niezbyt dobrze. Pozdrawiam, Marcin Kapusta.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis. Zainteresowało mnie szczególnie "mycie" sałaty wiązkami elektronów. Szkoda, że zarówno ciekawostka na temat wyraka oraz wyżej wymienionego sposobu oczyszczania jedzenia nie zostały nieco szerzej omówione.
OdpowiedzUsuńInformacje podane na temat zebry i jej pasków też wydają mi się nieco niepełne ale bardzo interesujące.
Informacje na temat recyklingu podane w tekście bardzo mnie zaciekawiły i mam zamiar pogłębić swoją wiedzę w sferze ekologii.
M. Chybowski
Najbardziej w artykule zaciekawił mnie wpis o problemie śmieci.Niestety Polska w recyklingu śmieci nie może się pochwalić dużymi osiągnięciami,chociaż powoli Polacy starają się gonić zachodni "trend" do segregowania śmieci.
OdpowiedzUsuńMateusz Marczuk
Artykuł odmienił moje teraźniejsze spojrzenie na świat. Dotąd żyłem w przekonaniu, że zebra rodzi czarna w białe paski lub biała w czarne paski. Lecz okazało się, że rodzi się ona czarna, a białe paski pojawiają się później.
OdpowiedzUsuńTak samo temat Wyraka który wydaje dźwięki z częstotliwością od 70 kHz do 90 kHz otworzył mi oczy na tajemnice które kryje przede mną cały świat.
Kulik Bartłomiej
Bardzo interesujące ciekawostki. Zawsze myślałem, że papierosy niszczą tylko płuca, a jednak i mózg. Mam nadzieję, że osoby które to przeczytały, a palą będą chciały rzucić palenie. Nikt z nas nie zdaje sobie sprawy, że rocznie wytwarza tyle odpadów i przez kapiący kran może tak dużo wyciec wody.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że na tym blogu będzie się pojawiało coraz więcej ciekawostek.
Adrian Bottner.
Metoda czyszczenia sałaty strumieniem elektronów jest teoretycznie proekologiczna. Pytanie tylko ile kosztuje takie działo elektronowe (bo przedmiot wielkości długopisu raczej nie wyemituje wiązki elektronów) i ile energii (prądu) zużywałoby takie działo? Tradycyjne metody mycia salaty raczej długo jeszcze pozostaną w modzie. No i o jakich wirusach mowa? Jeżeli już to ewentualnie bakterie, ale te w 80 procentach załatwia bieżąca woda, a pozostałe 20 dobry dressing.
OdpowiedzUsuńNie spodziewałbym się, że paski zebry mogą spełniać funkcje odstraszacza na muchy. Oraz, że w Polsce jest taka niska średnia odzyskiwania odpadów. Temat nie mniej interesujący niż inne. Duży plus dla Autora.
OdpowiedzUsuńUważam, że recykling jest przyszłością świata, ponieważ dzięki niemu możemy ocalić tak piękne tereny jak Nowy Jork czy Wenecja. Poprzez nie sortowanie odpadów lub ich "utylizację" przez wywóz do lasów możemy spowodować iż Ziemia stanie się jednym wielkim śmietniskiem. Za kilkadziesiąt lat nasze dzieci czy wnuczkowie nie będą mięli już tak dobrych warunków do życia jeżeli nie zrobimy nic w związku z oczyszczaniem naszej planety. Na szczęście wiele firm dba o to by do atmosfery wydalać jak najmniejszą ilość szkodliwych związków lub zlikwidować je całkowicie. Coraz częściej wykorzystuje się samochody z napędem elektrycznym lub hybrydowym zmniejszające ilość wydalanego dwutlenku węgla. Ludzie przestają niepotrzebnie grzać mieszkania lub wylewać litry wody jeśli potrzebują jej tylko odrobinę. Każdy z nas powinien zadbać o przyszłość świata.
OdpowiedzUsuńFajne ciekawostki, najbardziej podobały mi się te o zebrach i papierosach.
OdpowiedzUsuńPaweł Stegienko kl.2TB
W tym poście zostały poruszone bardzo ciekawe zagadnienia. Pierwsze zagadnienie potwierdza to, że papierosy szkodzą. Szkoda, że tak mało osób palących zwraca na to uwagę. Kolejne zagadnienia były mniej, lub bardziej ciekawe. Jednakże ostatnia część postu była najciekawsza, według mnie. Liczby ukazane w tym zagadnieniu ukazują jak niektóre błache sprawy wpływają na wzrost zanieczyszczenia i utratę np. wody i drzew.
OdpowiedzUsuńTomasz Szymański 2TB
W sumie dosyć zaskoczyły mnie "wielkości liczbowe" jakie zostały przedstawione tutaj. Nieszczelny kran z którego kapie woda w ciągu doby powoduje wyciek około 36 litrów wody, patrząc na to pod względem butelek wody pitnej to jest moim zdaniem wielka wartość. Mimo wszystko nie zdziwiło mnie to, że Polska nie góruje w selektywnym odzyskiwaniu odpadów, jako że nie ma w polskiej kulturze takiego poczucia wyrzucania odpadów do odpowiednich miejsc, a często gęsto wyrzucane są one po prostu na ziemie, czy do lasu - co nieciekawie stawia nas jako przyjazne środowisku społeczeństwo
OdpowiedzUsuńW sumie dosyć zaskoczyły mnie "wielkości liczbowe" jakie zostały przedstawione tutaj. Nieszczelny kran z którego kapie woda w ciągu doby powoduje wyciek około 36 litrów wody, patrząc na to pod względem butelek wody pitnej to jest moim zdaniem wielka wartość. Mimo wszystko nie zdziwiło mnie to, że Polska nie góruje w selektywnym odzyskiwaniu odpadów, jako że nie ma w polskiej kulturze takiego poczucia wyrzucania odpadów do odpowiednich miejsc, a często gęsto wyrzucane są one po prostu na ziemie, czy do lasu - co nieciekawie stawia nas jako przyjazne środowisku społeczeństwo
OdpowiedzUsuń